Wpływ diety na zdrowie skóry

14 grudnia 2022 Przepisy

Dieta oparta na roślinach ma wiele korzyści, ale co z korzyściami dla naszej skóry? Dieta, która jest uboga w składniki odżywcze pochodzenia roślinnego, może mieć wiele zagrożeń dla zdrowia i niekorzystny wpływ na naszą skórę. Prowadzone są kolejne badania mające na celu zbadanie wpływu niektórych pokarmów na zdrowie skóry.

Badania wykazały, że określone pokarmy roślinne są kluczowe dla utrzymania zdrowia i funkcji bariery skórnej. Żywność pochodzenia roślinnego jest bogata w witaminę C, betakaroten i polifenole. Mogą one pomóc w procesach skórnych, ochronie antyoksydacyjnej i zapobieganiu stanom zapalnym.

Oto krótki przegląd na temat konkretnych pokarmów, które mogą wspierać funkcje i stan skóry.

Owoce i warzywa

Są bogate w egzogenne antyoksydanty i mogą być spożywane na surowo. Są bogate w witaminy, karotenoidy i polifenole. Można je jeść codziennie, aby neutralizować wolne rodniki, które mogą przyspieszać powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry. Odgrywają również kluczową rolę w syntezie kolagenu ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Jest to kofaktor dla enzymów, które odpowiadają za stabilizację i przecinanie włókien kolagenowych.

Pomidory

To świetne źródło likopenu, który ma doskonałe właściwości antyoksydacyjne. Największe stężenie likopenu występuje w ludzkiej skórze i osoczu krwi. Dieta o wysokiej zawartości likopenu może zmniejszyć rumień wywołany promieniowaniem UV.

Badania, które wykazały pozytywny wpływ likopenu przeprowadzono przy spożyciu 16 mg. Jest to około 40-55 g pasty pomidorowej. Surowe pomidory mają znacznie mniej likopenu niż pomidory przetworzone. Rozważ włączenie do swojej diety takich produktów jak pasta pomidorowa, passata, czy nisko przetworzone sosy pomidorowe.

Jarmuż

Ma wysoką zawartość witaminy C, karotenoidów i glukozynolanów. Są one następnie przekształcane w sulforafan. To może pomóc zmniejszyć stan zapalny i uszkodzenia oksydacyjne. W przeglądzie Plant-based Foods for Skin Health stwierdzono, że jarmuż gotowany na parze zachowywał więcej glukozynolanów niż gotowany w wodzie. Warzywa takie jak kalafior, kapusta, brukselka i brokuły również zawierają sulforafan.

Winogrona

Zawierają znaczne ilości polifenoli, w tym antocyjany i resweratrol. Zaobserwowano zmniejszenie indeksu melaniny i wielkości melasmy, a także lekkie rozjaśnienie skóry.

Aby uzyskać 162 -200 mg proantocyjanidyn stwierdzonych w badaniu, należy wypić około 300 - 382 ml lub 1,3 do 1,6 szklanki soku grejpfrutowego. Wyniki są obiecujące - 12 kobiet cierpi na osteomę. Jednak 1,5 szklanki soku dziennie to za mało, aby zwalczyć przebarwienia. Grejpfruty warto włączyć do codziennej diety ze względu na ich walory zdrowotne.

Orzechy i rośliny strączkowe

Są to korzystne tłuszcze, białka i wiele mikroelementów w diecie opartej na roślinach. Niezbędne oleje tłuszczowe odgrywają ważną rolę w utrzymaniu elastyczności i nawilżenia skóry. Są one ważne dla utrzymania zdrowej skóry.

W przeglądzie Plant-based Foods for Skin Health stwierdzono, że kobiety, które miały najwyższe spożycie kwasu tłuszczowego omega-3, zwłaszcza eikozapentaenowego (EPA), były mniej narażone na rozwój poważnego fotostarzenia skóry. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny zaleca spożywanie przez osoby dorosłe 250 mg/dzień kwasu tłuszczowego EPA+DHA. Chociaż żywność pochodzenia roślinnego nie dostarcza znaczących ilości EPA, warto zauważyć, że istnieją suplementy z kwasem tłuszczowym omega-3 pochodzącym z alg morskich.

Kakao

Jest to bogate źródło flawonoli. Stwierdzono, że codzienne spożycie napoju na bazie kakao i wody, zawierającego około 320mg flawonoli dziennie przez 24 tygodnie, poprawiło szorstkość i elastyczność skóry u koreańskich kobiet w wieku 43-86 lat. Wszystkie słodycze zawierające kakao nie są dobrym źródłem flawonoli, ponieważ kakao jest bardziej przetworzone.

Badania wykazały, że produkty pochodzenia roślinnego mogą być włączone do codziennej diety w celu poprawy zdrowia i kondycji skóry.

Warto włączyć do swojego menu kolorowe owoce i warzywa bogate w witaminy, antocyjany, polifenole, ciemnozielone liście, orzechy i rośliny strączkowe. To jednak tylko jeden z elementów, który może wpływać na wygląd skóry. Nasza skóra każdego dnia narażona jest na działanie różnych czynników zwanych ekspozycją. Czynniki te mogą mieć wpływ na jej wygląd i funkcjonowanie. Możesz zadbać o wygląd swojej skóry patrząc na nią holistycznie. Dotyczy to takich czynników jak dieta, ochrona przeciwsłoneczna, ćwiczenia, sen i odpoczynek.

14 grudnia 2022 Przepisy