Jakie badania powinniśmy wykonać stosując dietę wegańską

20 grudnia 2022 Poradnik dietetyczny

Twoje wyniki badań mogły nie ulec znaczącej zmianie, jeśli dopiero przechodzisz na dietę roślinną lub stosujesz ją od kilku dni. Jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy miałaś wykonane badania takie jak morfologia, lipidogram i TSH i wyszły one dobrze, to nie musisz ich wykonywać od razu po zmianie diety. Możesz je zrobić za kilka tygodni (lub najwcześniej za 6 miesięcy po przejściu na dietę roślinną).

Nie ma żadnych konkretnych badań, które musisz wykonać po przejściu na dietę roślinną. Wszystko zależy od Twojego stanu zdrowia. Twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista doradzi Ci, co i kiedy należy zrobić. Oto lista, którą polecam wykonać lub zalecam wykonać podczas stosowania diety roślinnej. To są wskazówki. Można ją rozszerzyć o wszelkie wskaźniki, które uznasz za konieczne.

Jak badać się profilaktycznie, jeśli stosujesz dietę roślinną:

Morfologia krwi

Warto zbadać hemoglobinę, MCV, erytrocyty i hematokryt. To badanie ujawni kolejne kroki, które należy podjąć. Z morfologii można wyczytać, czy masz obniżony poziom żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12.

Postępowanie z żelazem

Najdokładniejszym wskaźnikiem oceniającym zapasy żelaza w organizmie jest ferrytyna. Jest ona bardziej wiarygodna niż wolne żelazo. Waha się w ciągu dnia. Mimo że stężenie ferrytyny jest w miarę stałe, może być fałszywie dodatnie, jeśli występuje stan zapalny. Badanie ferrytyny zostało dodane do listy refundowanych badań diagnostycznych. Lekarz pierwszego kontaktu może je zlecić od lipca 2022 roku. Nie ma konieczności uiszczania dodatkowej opłaty.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zaburzenia żelaza, możesz też wykonać badanie na transferynę. Są one transporterem żelaza w organizmie i w przypadku jego niedoboru może dojść do wzrostu jego stężenia. TIBC, czyli całkowita zdolność wiązania żelaza, oraz UIBC (czyli utajona zdolność wiązania żelaza) służą do odróżnienia anemii.

Lipidogram

Lipidogram to badanie, które mierzy poziom cholesterolu całkowitego, frakcji LDL cholesterolu, frakcji HDL cholesterolu oraz trójglicerydów. Wyniki lipidogramu pomagają nam określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

TSH

TSH - hormon produkowany w przysadce mózgowej przez przysadkę. Stymuluje produkcję i wydzielanie przez tarczycę hormonów tarczycy (trójjodotyroniny-T3 i tyroksyny-T4).

Warto monitorować, czy poziom TSH zmienia się w wyniku przejścia na dietę roślinną. Diety roślinne mają jednak wysoką zawartość związków blokujących sorpcję jodu (np. izoflawony, glukozynolany).

Witamina B12

Ten wskaźnik pokazuje, ile witaminy B12 ma organizm. Wskaźnik ten nie jest wiarygodny, ponieważ w roślinach występują analogi B12, które mogą fałszywie podnieść jej stężenie (znajdują się one odpowiednio w algach i tempehu). Jest to tańszy wskaźnik niż badanie kwasów metylomalonowych w surowicy czy holoTC (transporter witaminy B12). Poziom witaminy B12 bardziej świadczy o niedoborach witaminy B12 niż morfologia. Polecam czasem wykonanie tego badania. Dobrze jest też wiedzieć, że badanie witaminy B12 zostało dodane do listy procedur refundowanych. Oznacza to, że nie musisz płacić dodatkowej opłaty, jeśli wymaga tego Twój lekarz. Ważne jest, aby przed badaniem przestać przyjmować suplementy witaminy B12 na kilka dni. W przeciwnym razie stężenie w surowicy może być fałszywie podwyższone.

Nie stosuj norm laboratoryjnych przy analizie wyników badań. Często są one pozbawione znaczenia i mogą wprowadzać w błąd. Norma 187 do prawie 930 pg/ml witaminy B12 jest zbyt szeroka. Powinieneś dążyć do poziomów pomiędzy 500 a 800 pg/ml. Pamiętaj, że całkowite stężenie witaminy B12 jest sumą witaminy B12 związanej z haptokorynami, holoTCII i haptokorynami. HoloTCII transportuje aktywne formy witaminy B12, natomiast haptokoryny przenoszą formy nieaktywne. Jeśli uzupełniasz spirulinę nieaktywnymi formami witaminy B12 lub podejrzewasz, że możesz mieć jej niedobór, powinieneś rozważyć inne wskaźniki, takie jak homocysteina i holoTC.

Witamina D

Dobrym pomysłem jest badanie poziomu witaminy D co najmniej raz w roku. Pozwoli to określić, czy suplement witaminy D3 lub dawka, którą obecnie przyjmujesz, jest wystarczająca. Nie możemy polegać na suplementach, ponieważ na rynku nie ma żadnego wegańskiego leku na witaminę D3. Ten post zawiera więcej informacji na temat witaminy D.

20 grudnia 2022 Poradnik dietetyczny