Przechodzisz na dietę roślinną, ale tęsknisz za nabiałem.

26 października 2023 Poradnik dietetyczny

Przechodzisz na dietę roślinną? Z pewnością wiesz już, że soja to zło, zabraknie ci białka i będziesz mieć anemię w ciągu trzech dni (to oczywiście żart). Przejdźmy więc do poważnych rzeczy, a mianowicie, co teraz z serem?

Kiedy dopiero przechodzisz na dietę roślinną, może ci brakować produktów mlecznych, najprawdopodobniej żółtego sera. Co prawda można zamienić je na roślinne odpowiedniki, takie jak wegańskie sery żółte, ale choć są one podobne w smaku, to pod względem odżywczym już nie tak bardzo. Brakuje im bardzo ważnego składnika - wapnia! Niestety, to samo stanie się z jogurtami roślinnymi (kokosowymi, owsianymi itp.). Jeśli nie są wzbogacone w wapń, to niestety nie będą jego źródłem i trzeba ten składnik suplementować w inny sposób.

Przechodzisz na dietę roślinną? Co powinieneś wtedy zrobić?

Jako źródło wapnia najlepiej wybierać produkty takie jak tofu, tempeh, napoje roślinne i jogurty wzbogacone w wapń. Oczywiście wapń można znaleźć również w innych produktach, takich jak fasola, orzechy, zielone warzywa liściaste i woda.

Przechodzisz na dietę roślinną? Co z zastąpieniem smaku nabiału?

W Internecie znajdziesz wiele przepisów na twarożki z orzechów, tofu i np. fasoli, które mogą zastąpić dotychczas lubiane dania i produkty. Tofu można zblendować z ogórkiem kiszonym lub sokiem z cytryny; po dodaniu odpowiedniej ilości kwaśnego soku i odstawieniu na jakiś czas, taki twarożek (przepis) jest świetnym zamiennikiem tradycyjnego twarożku z mleka. Przed spożyciem warto dodać do niego drobno pokrojone warzywa (szczypiorek, rzodkiewkę, paprykę, ogórka). Pyszne!

Zamiast parmezanu można zjeść nieaktywne płatki drożdżowe. Zamiast sera w zapiekankach może być opcja z ziemniakiem, napojem warzywnym i płatkami drożdżowymi. Wystarczy zblendować ugotowanego ziemniaka z niewielką ilością płatków drożdżowych. Dodać trochę soli i pieprzu i wrzucić do zapiekanki do zapieczenia.

Czy jogurty roślinne bez dodatku wapnia są szkodliwe?

Nie! Jeśli te jogurty nie zawierają cukru, można je traktować jako deser lub aromatyczny dodatek do owsianki, owoców, sałatki, zupy itp. Zawsze lepiej jest zjeść taki jogurt niż sztuczne wegańskie lody ekhem....

Jednak! Jeśli są to słodzone jogurty, traktuj je jak zwykłe słodycze. Nie ma co się oszukiwać.

26 października 2023 Poradnik dietetyczny