Suplementacja witaminą B12 w przypadku trądziku

21 grudnia 2022 Dieta wegańska

Zacznijmy od stwierdzenia, że nadmiar witaminy B12 może powodować trądzik. Jest to rzadkie zjawisko, a mechanizm za nim stojący nie jest do końca poznany. Jak to się dzieje? Poniżej postaram się to zwięźle wyjaśnić.

Suplementacja witaminą B12 w dużych dawkach (a czasem nawet nie w dużych) może zwiększać aktywność bakterii z rodzaju Propionibacterium. P. acnes to najczęściej występujące bakterie skórne. Przyczyniają się one do produkcji prozapalnych porfiryn, które mogą dodatkowo nasilać procesy trądzikowe.

Gdy bakterie te są narażone na wyższy poziom witaminy B12, produkują więcej porfiryn, co u niektórych osób może prowadzić do powstania trądziku. Efekt ten nie jest możliwy u wszystkich osób, które przyjmują wysokie dawki witaminy B12. W badaniu z 2015 roku jedna na dziesięć osób doświadczyła trądziku po spożyciu 1000 mcg witaminy B12 domięśniowo (hydroksykobalamina). Czas potrzebny do zaobserwowania zmian skórnych może być różny. Inne badania wykazały, że trądzik może pojawić się w dowolnym miejscu od jednego tygodnia do pięciu miesięcy po rozpoczęciu doustnej terapii witaminą B12. Z mojego doświadczenia z pacjentami wynika, że czas pomiędzy wprowadzeniem terapii witaminą B12 a wystąpieniem reakcji skórnej może być bardzo różny.

Dlaczego niektórzy ludzie są uczuleni na witaminę B12?

Jak wspomniałem, trądzik po suplementacji B12 może być rzadki. Nie występuje on jednak u wszystkich osób, które przyjmują większe dawki. Wszystko zależy od tego, jak różne składy grupy propionibakterii znajdują się na skórze gospodarza. Dzieje się tak dlatego, że istnieją różne rodzaje P. acnes. Nie wszystkie mają takie same właściwości, które zwiększają produkcję porfiryn i tym samym wywołują reakcję zapalną.

U osób, które mają niski poziom witaminy B12, również może wystąpić reakcja skórna (widziałem wielu takich pacjentów). Reakcja skórna jest zazwyczaj szybsza, jeśli dawka przyjmowana przez tych pacjentów jest większa. Można to zaobserwować zarówno po suplementacji, jak i po zastrzykach z witaminy B12.

Jaka jest rola witaminy B12 w organizmie? Dlaczego nie należy brać jej pod uwagę?

Witamina B12, czyli jej wersja adenozylohobalaminowa, jest składnikiem enzymu mutazy metylomalonylo-CoA. Bierze udział w przemianie sukcynylo-CoA do metylomalonylo-CoA. Niedostateczna ilość B12 może powodować, że enzym mutaza metylomalonylo-CoA nie działa sprawnie, co skutkuje zwiększeniem stężenia kwasów metylomalonowych w organizmie (jego poziom w wynikach badań moczu również jest podwyższony).

Enzym synaza metioniny zawiera metylokobalaminę, czyli drugą formę B12. Enzym ten redukuje homocysteinę do metioniny zabierając tym samym grupę metylową z metylotetrahydrofolianu (aktywnej formy kwasu foliowego).W przypadku niedoboru witaminy B12 praca enzymu jest upośledzona i wzrasta stężenie homocysteiny (również można ją zmierzyć w testach), a metylotetrahydrofolian może gromadzić się w organizmie. Znane jest to jako "pułapka folianowa" i jest spowodowane funkcjonalnym niedoborem folianów.

Suplementacja witaminą B12 jest konieczna przy stosowaniu diety roślinnej. Nie da się jej dostarczyć w żaden inny sposób. Jak leczyć reakcję skórną?

Uważam, że do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie, podawać witaminę B12 w małych ilościach i badać tolerancję na różne jej formy. Dietetyk powinien określić odpowiednie dawki. Czasami są to mikro dawki.

Uzupełnianie witaminy B12 jest niezbędne dla każdego, kto stosuje dietę roślinną. Deficyty mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zdarza się, że pacjenci mają niedobór witaminy B12 z powodu tego, że w przeszłości mieli trądzik. Czasami pacjenci decydują się na zaprzestanie przyjmowania tej witaminy po konsultacji z kosmetologiem. Co zrobić, jeśli mam poważny niedobór witaminy B12? Zrównoważenie witaminy B12 w organizmie może być trudne i czasochłonne, gdy występują reakcje skórne i niedobór. Lepiej nie dopuścić do tego, aby niedobór witaminy B12 się pogłębiał i natychmiast skonsultować się z dietetykiem.

Jeśli Propionibacterium nie jest opcją, co jeszcze możesz zrobić?

Centrum witaminy B12 zawiera atom kobaltu. Osoby z alergią na kobalt mogą mieć również reakcję alergiczną na wysokie dawki witaminy B12.

21 grudnia 2022 Dieta wegańska