Suplementacja Inozytolem dla PCOS i płodności

20 grudnia 2022 Poradnik dietetyczny

Inozytol jest częstym składnikiem w terapii dietetycznej PCOS. Może być również stosowany do wspierania płodności, jeśli jesteś pacjentem z tym schorzeniem. Inozytol jest często zalecany przez lekarzy i dietetyków w tych przypadkach. Czy takie postępowanie jest słuszne? Który z nich powinieneś wybrać, jeśli tak?

Czym jest inozytol?

Inozytol, poliol, znajduje się w wielu produktach spożywczych, w tym w owocach i orzechach, a także w ludzkich komórkach. Kiedy mówimy o inozytolu, najczęściej odnosimy się do jego dwóch form (stereoizomerów), myo-inozytolu i d-chiroinozytolu.

Obie są kluczowe w utrzymaniu równowagi glukozy w organizmie. Odgrywają również rolę w wielu ścieżkach biochemicznych w oocytach. Myo-inozytol jest jednak najczęściej występującym izomerem inozytolu w jajniku. Stanowi on około 99% puli wewnątrzkomórkowej.

Jak działa inozytol?

DCI powstaje, gdy MI z udziałem enzymu epimerazy (stymulowanej insuliny) jest przekształcane do MI. Jego nadmierna aktywność (dużo insuliny -> dużo epimerazy) powoduje niedobór MI w jajach i zmniejsza stosunek MI do DCI. Może to prowadzić do niskiej owulacji lub jej braku, słabej jakości oocytów i negatywnie wpływać na płodność.

Pacjentki z PCOS mogą mieć niedobór inozytolu

Kobiety z PCOS mają niższe stężenie inozytolu w surowicy i większą utratę d-chiroinozytolu w moczu. U pacjentek z PCOS wykazano, że insulinooporność i niedobory inozytolu powodują dysregulację metabolizmu inozytolu.

Badania wykazały, że niska dawka DCI może poprawić wrażliwość na insulinę i wskaźniki owulacji. Obniża również poziom lipidów i markerów androgenowych w surowicy.

Suplementacja: Odpowiednia proporcja DCI i MI

Wzrost aktywności enzymu epimerazy w komórce jajnika kobiet z PCOS został powiązany ze stałym zmniejszeniem stosunku MI do DCI. Zwróciło to uwagę na znaczenie suplementacji MI z DCI w fizjologicznej proporcji w celu przywrócenia prawidłowej funkcji jajników.

Taką fizjologiczną proporcją jest właśnie MI. Literatura sugeruje, że MI i DCI powinny być stosowane w stosunku 40:1 (Monastra, et al. 2016). Te wyniki badań są już ogarnięte przez rynek farmaceutyczny, który oferuje więcej opcji. Dostępne suplementy mają około 1950 mg MI i 50 mg DCI. Jest to znacząca ilość.

Inozytol jest, obok witaminy D, witaminy B12 (posiłki vege) i kwasu tłuszczowego omega-3 (EPA i DHA) pierwszą rzeczą, którą polecam pacjentkom, które mają PCOS lub starają się o dziecko. W tych przypadkach zdecydowanie warto się mu przyjrzeć.

20 grudnia 2022 Poradnik dietetyczny